8.8.2017
 
Pěstování ve skleníku přináší mnohé výhody. Pokud jste se rozhodli, že také chcete podpořit růst své zeleniny a prodloužit její vegetační období pomocí tohoto přístřešku, čeká vás ještě rozhodnutí, z jakého materiálu by měl skleník být.
 
 
Samotná konstrukce skleníku může být ze dřeva, oceli, hliníku nebo i plastu – více variant však existuje také pro výplň. Sklo už dávno není jedinou a samozřejmou možností. Vynikající vlastnosti mohou poskytnout také různé plastové výplně. 
 

Polykarbonát může přinést značné výhody 

 
Jednou z velice výhodných možností je zasklení polykarbonátem. Polykarbonát je velmi odolný a houževnatý plast, který se často používá například pro zastřešování zahradních pergol, zimních zahrad a podobně. 
 
Je téměř nerozbitný, velmi dobře snáší i extrémní teploty a zůstává stálý ve tvaru i barevnosti. Komůrkový polykarbonát je navíc vynikající izolant a může být ideální volbou pro vyhřívané skleníky. 
 
Další výhodou polykarbonátu je, že více rozptyluje sluneční záření, takže minimalizuje riziko spálení rostlin, opatřen je navíc UV filtrem. Sklo ale také nelze šmahem zatratit. 
 

V čem je sklo lepší a v čem zaostává?

Oproti polykarbonátu propouští světlo maximum slunečního záření, což může některým rostlinám vyhovovat lépe. Sklo také lépe odolává chemickým vlivům a je podstatně tvrdší, takže nedochází k takovému poškození a poškrábání povrchu jako v případě polykarbonátu. 
 
Nevýhodou je však samozřejmě křehkost a také velmi nízká schopnost izolace, což je problém, pokud chcete skleník vytápět. 
 

Nebude lepší fóliovník?

 
Zajímavou alternativu představuje také skleník s fóliovou krytinou – tedy fóliovník. Základní konstrukce může být stejná, ale místo pevné výplně je kostra „přikryta“ kvalitní fólií – ideálně vícevrstvou polyetylenovou textilií. V prostředí fóliovníku se velmi dobře daří některým oblíbeným druhům zeleniny, jako je okurek, rajče nebo paprika.