25.7.2017
 
Opěrné zdi mají v zahradách celou řadu funkcí – a to praktických i vizuálních a estetických. Umožňují získávat rovné plochy, vytvářejí v zahradě členitost a je možné díky nim vykouzlit různá zákoutí, terasy, předěly a podobně. Z čeho však opěrnou zeď v zahradě postavit?
 
 
K realizaci opěrných zdí lze použít různé postupy a materiály – zaměříme se na ty, které může využít soukromník na vlastní zahradě a které se obejdou bez těžké techniky a podobných prostředků.
 

Dřevěné zdi a palisády

 
Dřevo krásně splyne s přírodním prostředím zahrady, ale opěrné zdi a zídky ze dřeva jsou vhodné spíše pro dekorativní účely. Pro vyšší zdi nebo více zatížené zdi jsou vhodné spíše jiné materiály. Dřevo také špatně snáší vlhkost a jiné povětrnostní vlivy a vyžaduje údržbu.
 

Svahovky 

Svahovky jsou speciální betonové tvarovky, které se vyplňují zeminou. Slouží pro tvorbu svažujících se zídek a opěrných zdí. Toto řešení je velmi oblíbené pro svou jednoduchost a cenovou dostupnost. Svahovky dobře snášejí vlhkost a lze je stavit v různém sklonu, podle toho, jaké jsou nároky na nosnost zdi. Pro víceméně svépomocnou stavbu se jedná o velmi vhodnou variantu. 
 

Gabiony 

Gabionové zdi vynikají atraktivním vzhledem, odolností vůči povětrnostním vlivům a vlhkosti a také nosností. Jedná se o drátěné koše naplněné hrubějším kamenivem. Jejich výhodou jsou také dobré zvukově izolační vlastnosti a mohou tedy posloužit i jako akustické bariéry. 
 
 

Kamenné zdi

 
Kamenné zdi mají vysokou estetickou hodnotu, jsou tradiční a působí přirozeně. Pokud máte k dispozici zdroj materiálu, může to být nejvýhodnější řešení. Nižší zdi lze stavět na sucho, pro vyšší a více zatěžované zdi je lepší použít spojovací materiál.