6.7.2017
 
Obáváte se jarních nebo časně podzimních mrazíků, které by mohly poškodit vaši úrodu? Chcete urychlit růst a zvýšit výnos pěstované zeleniny a rostlin? Řešení může být hned několik. Většinu lidí napadne jako první skleník. Ten však vždy nemusí být ideální volbou.
 
 
Skleníky jsou vhodným řešením zejména pro zapálené a zkušené pěstitele s dostatkem místa na pozemku. Jejich pořízení je nákladné a jejich údržba je poměrně náročná. Existuje přitom jednodušší a levnější varianta, která může skleník v mnoha ohledech nahradit. 
 

Technické možnosti fóliovníku

 

Správně, jedná se o zahradní fóliovník. Fóliovník tvoří nosná konstrukce a krycí plachta. Kvalita fóliovníku tedy záleží na použitých materiálech. Nejkvalitnější a nejfunkčnější jsou však zejména hliníkové nebo ocelové konstrukce s vícevrstvou polyetylenovou fólií s UV filtrem. 
 
Fóliovník může mít rozměry malého přístřešku pro pár plodin nebo dosahovat velikosti rozsáhlého skleníků. Výhodou fóliovníku oproti skleníku je nízká pořizovací cena, snadná montáž a také samozřejmě mobilita - fóliovník můžete kdykoli rozložit a zase sklidit nebo přemístit. 
 

Jak se ve fóliovníku daří rostlinám?

 
Životnost fóliovníku není taková jako u skleníků a odvíjí se od použitých materiálů. Kvalitní konstrukce vydrží dlouho, ale i nejlepší plachtu bude třeba po cca 5 – 7 letech vyměnit. Fóliovník dobře drží vláhu a rozkládá sluneční záření lépe než sklo, takže v horkém létě nehrozí rostlinám spálení. Ve fóliovníku se navíc dobře daří oblíbeným plodinám, jako je rajče, okurek, paprika a podobně. 
 
Na rozdíl od skleníku nebo zimní zahrady však fóliovník nelze vytápět, a je tedy vhodný pro použití od jara do podzimu, nikoli po celý rok. Přesto dokáže fóliovník velmi dobře posloužit a ušetřit místo i peníze.