22.6.2017
 
Zimní zahrady jsou v poslední době stále více oblíbené a není divu – možnosti využití takového prostoru jsou značné. Mohou sloužit pro relaxaci, pěstování rostlin, přijímání návštěv a stolovaní nebo zde může být například umístěn bazén a podobně. 
 
 
Zimní zahrada nejenže zvětšuje obytný prostor domu, ale zvyšuje také zpravidla jeho cenu, a pokud je provedena dobře, tak samozřejmě i jeho estetickou hodnotu. Jakých materiálů se pro stavbu zimních zahrad používá?
 

Konstrukce zimní zahrady

 
Pro samotnou nosnou konstrukci se používá podobných materiálů jako u skleníků nebo taky zahradních pergol a podobně. Tradičně je velmi oblíbené dřevo. Smrk je levný, snadno dostupný a dobře se opracovává. Má však vyšší nároky na údržbu a hůře snáší vlhkost. Oblíbená je také borovice a z tvrdých dřev pak například dub.
 
Velmi často se používá lepené lamelové dřevo, se kterým lze pracovat velmi efektivně a je flexibilní. Není přitom tak náchylné na vlhkost a jiné neduhy a lépe drží stálý tvar než dřevo klasické.
 
Velice kvalitní, ale poměrně drahé, jsou pak zimní zahrady z hliníku. Ten nevyžaduje skoro žádnou údržbu a snadno snáší vlhkost i jiné nepříznivé vlivy. Hliník má velmi vysokou životnost. Využít lze i kovové konstrukce, které jsou velmi nosné, ale vyžadují kvalitní povrchové úpravy. 
 
Pro menší zimní zahrady může být pak řešením i plast, který je nejlevnější variantou a přitom nabízí velkou designovou a tvarovou variabilitu.
 

Zasklení 

 
Zasklení zahrady lze provést například tvrzeným sklem, polykarbonátem nebo akrylátem. Polykarbonát je nerozbitný a má velmi dobré izolační vlastnosti, ale jeho průhlednost je nižší než v případě akrylátu nebo skla. Zároveň je měkčí, a tudíž náchylnější na povrchové škrábance.