Mnoho lidí si myslí, že nelze v zimě provádět zednické práce. Lze se věnovat suchým zednickým pracím a při dodržení určité podmínky i zemním a výkopovým pracím nebo například zdění a usazování. 
 

Jak na výkopové a zemní práce

Chcete-li v zimě provádět zemní a výkopové práce, je potřeba splnit podmínku, kdy teploty během 24 hodin neklesnou pod 5 stupňů Celsia. Pokud je teplota nižší, je potřeba použít správná opatření a technologie. Pokud není silný mráz, je možné provádět zemní práce po celý rok. Zemina nesmí být promrzlá do hloubky. 
 

Zemní práce v zimě

Pokud kopete základy rodinných domů v období od října do dubna, musí být výkop co nejrychleji vyplněn betonem nebo zdivem. Toto platí i pro výkopy pro bazén a ploty. Pokud byste výkop nechali tak až do jarního tání, částečně by se vám sesunul a byla by nutná oprava. Dno výkopu musí být vždy suché a nepromrzlé. 
 

Terénní úpravy v zimě

I terénní úpravy lze provádět v zimě v období, kdy nemrzne. Je možné si připravit nejen bazén, ale také záhony, brzy zjara můžete postavit pergolu a další zahradní  stavby. Pokud jste dokončili terénní úpravy, je dobré si dohodnout odvoz zeminy, která na pozemku zbyla  a  už ji dále nezužitkujeme. 
 

Finální úpravy zahrady

Máte hotový dům? I v zimě je možné se pustit do finální úpravy zahrady. Zemina bude už mírně slehlá. Můžete si naplánovat, kde budete co pěstovat, připravit na jaro sazenice a nářadí. Můžete vysadit růžičkovou kapustu a některé druhy salátu. Je potřeba je však ochránit před sněhem a mrazem.