Na výběr ze stínicí techniky na dnešním trhu je dost, ale přece jen dost často lidé volí markýzy, jelikož poskytují flexibilní využití a především jsou i vzhledné a snadné na ovládání.
 
 

Funkce markýzy

I když hlavní funkcí a tím prvotním důvodem, proč lidé markýzu volí je ochrana proti slunečnímu záření, má markýza také i jiné využití. Nejen tedy jako dokonalá stínicí technika, ale dále i jako ochrana proti vnějším vlivům, tedy dešti, větru a s tím spojenému smetí i prachu. Tím pádem je tak markýza současně i prvkem prevencím před znečištěním oken, dveří, omítky aj. 
 

Ovládání a regulace světla a tepla

Ač se to na první pohled zdát nemusí, je pravdou, že díky přítomnosti markýzy je možno regulovat nejen světlo a stín v domě, ale i teplotu. Sluneční paprsky nebudou tolik pronikat do domu, bytu a tím se udrží nižší teplota uvnitř. Pro ty, co trpce snáší letní parna je tak markýza velice vhodným řešením. Samozřejmou podmínkou je její přítomnost v roztaženém stavu po dlouhou dobu, ne jen na omezený čas. 
 

Ochrana proti přírodním podmínkám

Markýza je výborným prvkem proti vnějším vlivům, jako jsou vítr, déšť, nejen tak sluneční paprsky. Vytažená markýza s pevnou konstrukcí zajišťuje ochranu proti těmto vlivům a tak se dá i za méně příznivých podmínek pobýt na místě i tak. Ať prší, fouká, nebo sluneční paprsky příliš pálí, je možno regulovat a omezit tak tento vliv na požadované minimum, aby se vytvořilo klima vhodné, na čerstvém vzduchu, ale přece jen s regulací těchto přírodních živlů. 
 

Prostor pro pobyt, údržba materiálu

Díky přítomnosti markýzy je tak možno trávit delší čas ve venkovním prostředí, přičemž velice příjemnou funkcí takto otevřené markýzy je i regulace přítomnosti prachu, smetí. Markýza omezí vliv usazování prachu na oknech a znečišťování tak okolí, které pak bude nutné častěji omývat.