Pes je nejlepším přítelem člověk, proto by pro něj každý správný chovatel měl pořídit vhodný přístřešek, aby se i pes měl kam uchýlit, měl své místo.
 
 

Z čeho je možno vybírat

Za předpokladu, že pořizuje chovatel psa poprvé, měl by předem pro svého čtyřnohého kamaráda připravit vlastní prostor. Na zahradu je potřeba pořídit boudu, ale ideálně i kotec. To z toho důvodu, aby měl pes v případě potřeb, výcviku a výchově psa jistý režim. 
 

Kotce pro psy

Občas se vyskytnou názory, že zavírat psy do kotců ne nemorální. Jenže pes potřebuje výchovu, být svému pánu oddán a poslouchat ho. V rámci výcviku, ale i celkově potřeby je tak kotec pro psa vhodný. Samozřejmostí je vybírat takový kotec, který se pohodlně vejde do prostru, který se na zahradě u domu vymezí, ale především je také určený pro výšku psa v dospělém věku.
 

Boudy pro psy

Ideální bouda pro psa by měla být dostatečně zateplená, izolovaná, ale také pohodlně pro majitele psa otvíratelná, aby mohl nečistoty vymést, dostat se do boudy a také v případě potřeb svému psovi boudu ještě více zateplit, nebo naopak zateplení odstranit. Také je dobré, když má bouda pro psa předsíň, nebo terasu, kde pes může pohodlně odpočívat a sledovat okolí. Důležité je také nechat si při výběru poradit a zvolit takový rozměr boudy, aby pes v dospělém věku mohl boudu pohodlně obývat. Příliš velká bouda je pro malého psa nevhodná, podobně jako malá bouda pro většího. 
 

Ohrádky pro štěňátka

V případech, kdy má chovatel fenku a ta je v březí, je zapotřebí pořídit také vhodný domov pro její štěňátka. Obvykle postačí i vhodná bouda fenky, ale může být štěňat více a i ony potřebují mít vlastní prostor, učit se a stravu, navíc, aby se někde nezaběhla, pořizují se ohrádky pro štěňátka. Ideální řešení, obzvlášť v tom případě, kdy se očekává, že bude mít fenka štěňata opakovaně.