Pergola je definována jako lehká stavba, která slouží k vedení popínavých rostlin. Dnes však má klasická pergola mnoho jiného využití.
 
 

Základní, původní pergola

Se sestává z trámů, bez zastřešení, zastínění a jiných doplňků. Materiál se obvykle užívá dřevo, lépe tak koresponduje s rostlinami, které se budou na pergole popínat a celkově i proto, že dřevěné pergoly dobře vypadají u většiny staveb. Další častou možností jsou pergoly kovové, hliníkové. Materiál je lehký, což splňuje účelnost a přitom není potřeba se obávat o případné zhroucení stavby. Hliník je dost pevný, ale zároveň lehký, aby nezpůsobil vážná zranění.
 

Pergola se zastřešením

V dnešní době se pergoly často využívají nejen kvůli vzhledu a popínavým rostlinám, ale i jako přístřešek u domu, pod kterým se dá posedět a strávit příjemný čas na čerstvém vzduchu. K tomu je však příjemnější, pokud je pergola zastřešená, zmírňuje dopad letních ostrých paprsků slunečních, anebo naopak slouží jako ochrana před deštěm. Dnes se většina pergol staví se zastřešením.
 

Pergola se zastíněním

Něco mírně odlišného je pergola zastíněná. Od zastřešení se liší v tom, že materiál nemusí být nepropustný – jako je textil, ale musí vytvořit zastínění částečné nebo úplné. Účelně jde o to, aby takto pergola odvrátila působení slunečních paprsků na území pod pergolou a tak je posezení v letních pařácích často snesitelnější. 
 

Posuvné pergoly

Komfortní a víceúčelovou může být posuvná pergola, která se dá v případě potřeb sesunout tak, aby odkryla místo, pro působení například slunečních paprsků do domu, a v případě potřeb se dá kdykoli, jednoduše zase zatáhnout, takže zajistí střechu a často i zastínění objektu. Tyto pergoly jsou finančně náročnější, ale zase mají mnoho využití a hodí se pro náročné klienty, jež mají rádi flexibilitu.